Hvad koster maden jeg laver


Vi har en meget lav indtægt og jeg har et budget der siger 400 til kostpenge pr uge + 100 kr til “det løse”
Det skal så række til alle måltider til en familie på 3 voksne – min mand, vores søn på 20 og jeg selv – Ingen er specielt kræsne men hver især har da sine livretter 😉
Generalt spiser vi det meste –
Jeg er  insulikrævende diabetiker og skal spise fuldkorn, magert og grønt – Lidt grønt kommer der i maden (det er IKKE sønnens livret- men lidt er OK)  og der serveres næsten altid grønt ved siden af.
Til maden serveres oftest vand og sukkerfri saftevand, men øl og sodavand drikkes også –
Vi vil hellere have en specialøl end vin (men det er en smagssag)

På den indkøbsliste jeg har lavet, har jeg brugt de priser JEG har betalt –
Jeg har IKKE taget alt med, jeg går ud fra at køkkenet ikke er helt tomt –
så krydderi, mel osv er ikke regnet med.

Til mine 6 middage har jeg brugt 154 kr – dvs. under 30 kr i gennemsnit.
For at nå derned kræver det, at man ser på priserne og køber ind på tilbud –
Jeg har feks. købt en stor skinke til 100 kr for nogen tid siden, den blev delt i 5 stykker –
2 stk  har vi brugt og jeg bruger 1 stk på fredag osv. –
ligeledes med chevapcici onsdag og nuggets til fredag –
Fars køber jeg i store pakker i SUPER-BRUGSEN i Sakskøbing –
Deler så selv ud i portioner med ca 450 gram og fryser dem, så bliver prisen 15 kr pr pose.
Grøntsager, skal der til jeg køber en pose blandede rodfrugter  ca hver anden uge og en pose gulerødder den næste (Revet gulerod er de to andre glade for og helst ikke “forurenet” med noget andet 😀  )

1/2 pose chevapcici                                                                                20kr
2 x fars – (tirsdag og søndag)                                                               30kr
1/5 pose nuggets (har købt en kæmpepose for 70 kr i Fakta)       14kr
1/5 af en stor skinke                                                                              20 kr
1 pk bacon                                                                                                   8kr (men kan også være en rest af skinken)                                                                          IALT…..92kr

1 pose kartofler  (10 kr)
løg                         ( 5kr)
1 pose rodfrugter(10kr)
1 pose pasta   (5 kr)
1/3 pose ris     (3kr)
1/3 pose bulgur(3kr)
Forårsløg  (5 kr)
1 squash    (3kr)
1 pose frosne kartofler (8kr)
1 rød og 1 hvidt spidskål (10kr-  lidt grimme blade, dem fjernede jeg og lagde dem på køl)
ialt 62 kroner

62 + 92 kroner =  154 kroner for det meste til 6 middage



Comment 0 Replies

Your Information