Ugeplan + Indkøbsseddel til uge 34


Denne madplan passer til mit indlæg om at handle for 300 kr om ugen og min indkøbsliste længere nede.

MANDAG :………….Brændende kærlighed m rødbeder  (sveskegrød – har mange fra haven)

TIRSDAG:…………..Farseret  squash og nye kartofler

ONSDAG:……………Fiskefrikadeller m pastagryde m grønt – melon til dessert

TORSDAG:………….Små skinketærter m ovn- kartofler  (jordbærkoldskål -tilbud i REMA)

FREDAG:…………….Salat m kylling og ananas

LØRDAG:…………….Forloren hare m bacon (har en rest bacon i fryseren) 1/2 æbler m gele

SØNDAG:…………….Rest af forloren hare fra lørdag + æblekage (bruger nedfaldsæbler)

Jeg tager en uge af gangen  =  300 kr + 300 kr til Ekstra ting om måneden-
Min fryser er uundværlig hos mig – Jeg bruger den til at komme tilbud i,  OG til rester der pakkes og  lægges i fryseren – Frikadeller , kogte æg og rester bruges i stedet for pålæg.
Jeg inddeler i : Kolonialvarer – Mejerivarer – Kød – Frugt og Grønt og Diverse –
KØD (75 kr) – Mejerivarer (60 – 70 kr) – Frugt og Grønt (75 kr) – Kolonialvarer (50 kr) – Diverse (30 – 40 kr) –
Sukker,  vaskepulver (flydende) og rengøringsmiddel og lidt dåsevarer (tomater, asparges osv) købes for de ekstra 300  en gang om måneden, hvis der er tilbud på rugbrød købes det  og lægges i fryseren, jeg køber altid 2 sigtebrød a 30 kr hos bageren i sakskøbing hver måned, så skærer jeg det i skiver og pakker det i mindre poser med 8 skiver i hver (jeg er cancerpatient og tåler ikke brød m kerner),  franskbrød bager jeg selv – her spares mange penge 😀 – somme tider købes ekstra kød hvis der er et godt tilbud.- men disse varer, bortset fra “mine sigtebrød” er jo varer der blot fyldes op i mit køkkenskab og ikke alt bruges fra måned til måned.

Mejerivarer (60-70 kr) :
5 l mælk (let) = 40 kr
Kærgården køber jeg ikke,  købte 5 pk. forrige uge  til 8 kr så har (3 til fryseren + 2på køl)
2 pk. gær = 2 kr
2 l jordbærkoldskål  =20 kr  (tilbud Rema 1000)
IALT 62 kr

Frugt og grønt (75 kr)
2 kg kartofler  10 kr (tilbud Rema 1000)
1 melon  (Køber en onsdag, 1 Honningmelon koster 12 kr i  REMA)
Herudover har jeg blommer,  løg, squash,  lidt tomater, agurk , krydderurter og salat i haven
Jeg har fået lov at samle nedfaldsæbler op i min nabos have så dem bruger vi nogle af.
IALT 22 kr

Kød (75 kr)  HER HAR JEG REGNET KYLLING OG FISKEFRIKADELLER MED SELV OM DET ER KØBT (på tilbud) TIDLIGERE.
Kødet til skinketærterne er en rest der ligger i fryseren (derfor 0 kr)
1 pk  rørt kyllingefars  9 kr (tilbud i netto uge33)
1 pk overlår 9 kr                    (som ovenfor  – de er kogt – pillet fra ben og lagt i fryseren)
1 pk bacontern 10 kr
2 pk små fiskefrikadeller  20 kr (rema-tilbud i uge 32 – ligger i fryseren)
1 pk oksefars  20 kr     (Tibud uge 34 i Rema1000)
IALT  68 kr

Kolonial og diverse slår jeg i dag sammen  (80-90 kr)
Jeg skal have en fl olie 12 kr (købte solsikkeolie til 9.95 kr)
2 kg hvedemel  8 kr (købte 2 kg for 6 kr)
1 pose pasta  4.50kr
Kaffe 30 kr tilbud (kan sikkert fås billigere men vi køber 1 pose hele bønner og maler selv)
Havregryn 10 kr
IALT  65 kr

Så selv om jeg nu har været grupperne igennem, er der KUN  brugt 217 kr dvs. 83 kr til feks. mælk senere på ugen –
SELVFØLGELIG vil der være noget, der ikke er på indkøbslisten feks æg – vi har 4 hønsedamer i baghaven for hyggens skyld (de giver ca 20-22 æg om ugen lige nu og det er nok til at min nabo kan få nogle stykker en gang imellem) – krydderier, kartoffelmel osv. men det er jo noget de fleste har i  forvejen – det vigtigste er i store træk med på indkøbslisten – der er ingen mening i at købe det man evt har stående – så skriv en indkøbseddel og slet så det der står på hylderne (jeg ender altid med at strege en 6-7 ting 😀 )

OPDATERING:
Jeg har købt ekstra mælk 4l  (30 kr), 6 bananer  (12 kr) og 1 pakke hamburgerryg  (10 kr) + italiensk salat  (6,50)( det kan sønnen og manden lide) ialt 58,50 kr ekstra (der var 83 kr tilbage af de oprindelige 300 kr så “budgettet holder”)



Comment 0 Replies

Your Information